Sok z brzozy – naturalne złoto dla organizmu i cery

przez admin
3 min read
Pozyskiwany sok z brzozy. Nazywany: oskoła

Pity przez Naszych przodków SŁOWIAN od wieków. Pozyskiwany sok z brzozy. Nazywany: oskoła lub bzowina. Od wieków wierzymy, że samo już przebywanie wśród brzóz i ich dotykanie pozwala zachować lub przywrócić równowagę życiową. Słowianie uważali, że brzoza to święte drzewo i posiada magiczną moc. Fakt jest taki, że jest to cenny sok, którego termin zbioru zbliża się dużymi krokami.

Sok z brzozy kiedy zbierać

Sok z brzozy pozyskuj podczas okresu wegetacyjnego – przedwiośnie, od początku marca. Oczywiście okres ten jest zależny od pogody. Temperatura musi utrzymywać się na poziomie min. 8’C. Z okazji zbiorów możemy korzystać aż do końca kwietnia, kiedy pojawią się dojrzałe liście.

Sok z brzozy jak zbierać

Zbiór jest prosty a pozyskać sok z brzozy możesz na kilka sposobów. Najprościej możesz tego dokonać wywiercając otwór w pniu, ewentualnie ze względu na miękką strukturę pnia możesz spróbować zrobić otwór np. gwoździem. Wybieraj drzewa zdrowe, powyżej 40 cm obwodu. Do otworu wprowadzać wężyk. Drugi koniec wężyka wprowadź do butelki/zbiornika. Pojemność zbiornika minimum 5l, który zamocuj solidnie na drzewie lub na ziemi. Co kilka godzin kontroluj pojemnik z sokiem z brzozy aż się zapełni. Po zbiorze przefiltruj sok przez gaze. Sok z brzozy przechowuj 3-4 dni w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce. Niepasteryzowany, świeży sok prosto z drzewa jest najzdrowszy. Możesz go zamrozić żeby przedłużyć jego okres trwałości i zachować cenne składniki.

sok z brzozy na odchudzanie

Sok z brzozy właściwości lecznicze

Sok z brzozy wzmacnia układ odpornościowy i ma cudowny wpływ na prawidłowe działanie układu moczowego, zapobiega kamicy nerkowej, anemii spowodowanej niedoborem żelaza. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, oczyszcza wątrobę. Usprawnia pracę układu krwionośnego, przeciwdziała miażdżycy, zapobiega zakrzepicy żył. Pomaga w problemach z zębami, łagodzi reumatyzm. Jest źródłem witamin w tym C i z grupy B, soli mineralnych, potasu, wapna, żelaza, fosforu, magnezu, kwasów organicznych i aminokwasów. Przeciwutleniaczy, glikozydy. Sok z brzozy również możesz stosować zewnętrznie do pielęgnacji ciała i włosów.

Sok z brzozy jak pić

Sok z brzozy możesz łączyć z innymi sokami. Standardowa dawka dzienna to około 2 do 3 szklanek dziennie, rozłożonych na cały dzień.
Z soku brzozowego można zrobić nalewkę na okres jesienno-zimowy.

PRZECIWSKAZANIA

Zanim zdecydujesz się na kuracje poinformuj o tym swojego lekarza. W przypadku nadwrażliwości objawiającymi się reakcjami skórnymi (wysypka, swędzenie), uczulenie na pyłek brzozy, niewydolność i niedrożność układu moczowego, obrzękach występujących przy chorobach serca i nerek zalecane jest nie korzystanie ze spożywania soku brzozowego.

Sok z brzozy to wizytówka zdrowia i piękna.

Informacje zawarte w artykule nie zastępują porady medycznej ani leczniczej. Zostały umieszczone jako ciekawostka informacyjna w celu pogłębienia wiadomości z różnych dziedzin życia.

You may also like

Zostaw komentarz